Условия за провеждане:
1. Мачовете от Турнира се провеждат съгласно „Правилата на играта”, установени от 1 Международната федерация на футболните асоциации (ФИФА) и в съответствие с настоящия Регламент.
2. Системата за провеждане на турнира във всяка възрастова група се утвърждава след приключване на кампанията по записване.
3. За провеждането на турнира се препоръчват следните Правила на играта:
Схема 1
Възраст на участниците | Продължителност (min) | Състави | Размери на полето(м) | Размери на вратите(м) | Размер на топката |
2017 (U-8) | 2 х 20' + 5'почивка | (4+1) х (4+1) | 20 x 40 м | 2 х 3 м | No 4 |
2016 (U-9) | 2 х 20' + 5'почивка | (4+1) х (4+1) | 20 x 40 м | 2 х 3 м | No 4 |
2015 (U-10) | 2 х 25' + 5'почивка | (6+1) х (6+1) | 40 x 60 м | 2 х 5 м | No 4 |
2014 (U-11) | 2 х 25' + 5'почивка | (6+1) х (6+1) | 40 x 60 м | 2 х 5 м | No 4 |
Местата на отборите в групите на всички етапи от турнира се определят по най-голямата сума събрани точки за всички мачове. Система за изчисляване на точките: за победа – 3 точки, за равенство – 1 точка, за загуба – 0 точки.
4.1. Отборите за възрастите 2014 (U-11) и 2015 (U-10) се разпределят чрез жребий в групи. В групите се играе всеки срещу всеки. Класирането на отборите в групите се осъществява по броя на спечелените точки. Ако точките на два или повече отбора са равни, класирането се определя по критерии в следната последователност:
а/ резултат от прекия двубой;
б/ обща голова разлика;
в/ повече отбелязани голове;
г/ В случай на равенство на посочените по-горе показатели победителят се определя в специални серии от наказателни удари (по 5 дузпи, а после – до първи пропуск). В случай на ново равенство се изпълнява по 1 наказателен удар до първи пропуск.
- В елиминационните мачове в случай на равенство в основното време за определяне на победителя се изпълнява серия от 5 (пет) наказателни удара (а след това – до първи пропуск)
Основни правила:
- Времетраенето е 3 /три/ части по 15 минути с почивки 3 мин.;
- Смените са неограничен брой, които могат да се извършват ез да се налага играта да бъде спирана. Единственото б условие е, първо да излезе състезателя, който ще бъде сменен;
- Тъч /странично хвърляне/ се изпълнява с ръце. Голове при директно изпълнение на център не се зачитат, отсъжда се фаул от вратата.
- При директно изритване от аут или от ръка (вратар) след центъра се отсъжда фаул от центъра за противниковия отбор.
- Отсъждат се нарушения само при груба или неспортсменска игра (идята е да има по-свободна игра, повече нетно игрово време, повече игрови ситуации за всеки състезател).
- Правилото за засади отпада.
- Състезател, получил червен картон, напуска терена и няма право да влиза в игра до края на срещата. Неговият отбор играе с числено намален състав 2 /две/ минути, след което друг играч може да попълни състава. Ако отборът с намален състав получи гол в рамките на тези две минути, то численото равенство се възстановява.
- Вратарят няма право да лови с ръце топка, върната с крак към него от съотборник.
- Стената е на отстояние 5/пет/ метра от топката;
- Точката за изпълнение на наказателния удар е на 9 /девет/ метра;
2. Отборите за възрастите 2017 (U-8) и 2016 (U-9) играят във формат на лига (всеки 4 срещу всеки по един мач) Класирането на отборите в групите се осъществява по броя на спечелените точки. Ако точките на два или повече отбора са равни, класирането се определя по критерии в следната последователност:
а/ резултат от прекия двубой;
б/ обща голова разлика;
в/ повече отбелязани голове;
г/ В случай на равенство на посочените по-горе показатели победителят се определя в специални серии от наказателни удари (по 5 дузпи, а после – до първи пропуск). В случай на ново равенство се изпълнява по 1 наказателен удар до първи пропуск.
Основни правила:
- Смените са неограничен брой, които могат да се извършват без да се налага играта да бъде спирана. Единственото условие е, първо да излезе състезателя, който ще бъде сменен;
- Тъч /странично хвърляне/ се изпълнява с крак, като състезателя може да влезе в игра и с дрибъл, като противниковия играч следва да бъде на не по-малко от 1,5 метра разстояние от топката - условието е топката да е в покой. Директни голове от странично хвърляне не се зачитат.
- Голове при директно изпълнение на център не се зачитат, отсъжда се фаул от вратата.
- При директно изритване от аут или от ръка (вратар) след центъра се отсъжда фаул от центъра за противниковия отбор.
- Отсъждат се нарушения само при груба или неспортсменска игра (по-свободна игра, повече нетно игрово време, повече игрови ситуации за всеки състезател)
- Правилото за засади отпада.
- Вратарят няма право да лови с ръце топка, върната с крак към него от съотборник.
- Стената е на отстояние 5/пет/ метра от топката;
- Точката за изпълнение на наказателния удар е на 7 /седем/ метра;
. Нарушение на правилата: предупрежденията (жълти картони), получени в хода на 5 турнира, се сумират. Играчът, събрал 3 жълти картона, пропуска един мач. Играч, отстранен от игрището за 2 предупреждения, или който е получил за един мач червен картон, има право да вземе участие в следващия мач на отбора си, с изключение на случаите на грубо нарушаване правилата на играта, решения за което взема Организационният комитет.
6. За участие в мач на неоформен в установения ред играч, дисквалифициран или невписан в протокола на мача футболист, на отбора, нарушил правилата, се зачита служебна загуба с 0-3, а на съперниковия отбор се присъжда служебна победа с резултат 3-0.
7. На всички етапи от провеждането на турнира, указани в настоящия Регламент, футболистите са задължение да играят с кори.
8. На всички етапи от провеждането на турнира, указани в настоящия Регламент, отборите–участници са длъжни да имат два различими комплекта игрови екипи. В случай на съвпадение в облеклото, отборът домакин играе с резервните екипи.
9. Съдийство
.1. Съдийството се осъществява в съответствие с правилата на играта във футбола и 9 изискванията на настоящия Регламент.
9.2. Списъкът на съдиите, предложени за обслужване на мачовете, се утвърждава от Организационния комитет.
9.3. На главния съдия на мача се забранява започването на мача в случай, че на стадиона не присъства медицински работник.
9.4. Главният съдия на мача е задължен до началото на срещата съвместно с представителите на участващите отбори да определи цвета на екипите така, че те да се отличават един от друг. Фланелките и шортите на двата отбора трябва да се различават по цвят, а екипът на съдиите – да се отличава от този на играещите отбори.
9.5. Главният съдия на мача е длъжен 10 минути след края на срещата да оформи протокол на мача, подписан от официалните лица и на двата отбора (главният треньор или помощник – треньора).
9.6. Главният съдия на мача носи отговорност за внимателното съставяне на протокола. Ако главният съдия не нанесе в протокола случаите на предупреждения, отстраняване, травми на футболистите,участвали в мача и потвърдени от лекарите на отборите, а също така и нарушения на реда на стадиона, то той се отстранява от турнира
.7. В горещо време главният съдия на мача има право да назначи допълнителни 9 технически прекъсвания (не повече от 5 минути) в средата на всяко полувреме за утоляване на жаждата на участниците в турнира.
9.8. Редът на обслужване на мачовете от спортните състезания, указани в настоящия регламент, е посочен в Схема 1
10. Отговорност
10.1. Ръководителите на делегациите, а също така треньорите и футболистите, вземащи участие в турнира, са задължени да изпълняват изискванията на този Регламент, проявявайки висока дисциплина, уважение към организаторите, съперниците, съдиите и зрителите
10.2. Ръководителите на делегациите носят пълна отговорност за медицинската страна на допускането на футболистите до турнира, за тяхното здраве и живот от момента на отпътуване към турнира до тяхното завръщане
10.3 Ръководителите на делегациите са отговорни за дисциплината на отбора в хотела и за причинени щети.